امروز: پنجشنبه 1 فروردین 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق مروری بر كاربرد نظامهای خبره و هوشمند در بازیابی اطلاعات

دانلود تحقیق مروری بر كاربرد نظامهای خبره و هوشمند در بازیابی اطلاعات دسته: کامپیوتر و IT
بازدید: 14 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 65 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 34

با وجود مطالعات نظری نسبتا زیادی كه در زمینة استفاده از نظام‌های خبره و هوشمند در بازیابی اطلاعات صورت گرفته، اما به طور نسبی نظام‌های بازیابی اندكی را می‌توان مشاهده كرد كه در آنها از قابلیت‌های نظام‌های خبره و هوش مصنوعی استفاده شده باشد

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

چكیده:  با وجود  مطالعات نظری نسبتا زیادی كه در زمینة استفاده از نظام‌های خبره و هوشمند در بازیابی اطلاعات صورت گرفته، اما به طور نسبی نظام‌های بازیابی اندكی را می‌توان مشاهده كرد كه در آنها از  قابلیت‌های نظام‌های خبره و هوش مصنوعی استفاده شده باشد. به تعبیر دیگر، در اغلب این‌گونه نظام‌ها، استفاده از الگوهای سنتی بازیابی اطلاعات نظیر منطق بولی قابل مشاهده است.. بررسی متون مرتبط نشان می‌دهد كه اغلب پیشرفت‌ها در این زمینه مرتبط با مفاهیم پردازش هوشمند متن، واسط‌های هوشمند و عامل‌های هوشمند بوده است. این مقاله سعی دارد به طور نظری میان اهداف مورد انتظار از نظام‌های خبره و هوشمند و فرایند بازیابی اطلاعات ارتباط برقرار كند. در نهایت، با رویكردی كاربرمدار این موضوع مورد تاكید قرار می‌گیرد كه ماهیت برخی  فرایندها در  بازیابی اطلاعات مرتبط با نیاز اطلاعاتی واقعی كاربر به گونه‌ای پیچیده است كه به دشواری می‌توان نظام‌های خبره و هوش مصنوعی را به طور كامل جایگزین آن كرد.


 مقدمه

    مقالات و متون متعددی  در مورد مفهوم و كاربردهای نظام‌های خبره[1] و هوش مصنوعی[2] نوشته شده است. با این حال، جست‌جو در  ویرایش پیوسته (2004) پایگاه چكیده مقالات كتابداری و اطلاع‌رسانی (لیزا)‌[3] نشان داد كه به طور نسبی مقالات اندكی در خصوص كاربردهای عینی نظام‌ها‌ی خبره و هوشمند در بازیابی اطلاعات نوشته شده است. هدف مقاله حاضر، پاسخگویی به این سؤال است كه آیا نظام‌های خبره و هوش مصنوعی (هوشمند) را می‌توان در نظام‌های بازیابی اطلاعات مورد استفاده قرار داد  و اگر چنین است كاربرد  عینی آنها در این‌گونه نظام‌ها چگونه است. مروری بر تحقیقات انجام شده در حوزه كتابداری و اطلاع رسانی در این زمینه نشان می‌دهد كه ابهام‌هایی در خصوص كاربردهای عینی فن‌آوری‌های خبره و هوش مصنوعی در بازیابی اطلاعات مشاهده می‌شود. چه بسا، یكی از دلایل این امر انتشار متون و مقالاتی است كه بیشتر بر جنبه‌های نظری تاكید داشته‌اند. این موضوع  توسط لنكستر[4] و وارنر[5] در كتاب" كاربرد فناوریهای هوشمند در خدمات كتابداری و اطلاع‌رسانی" برجسته شده است (لنكستر و وارنر، 2001، ص1). در واقع،  این ابهام وجود دارد كه آیا نظام‌های مورد بحث در این‌گونه متون و مقالات، به طور عینی به مرحله بهره برداری رسیده‌اند و در پایگاه‌های اطلاعاتی حاوی انواع مختلفی از اطلاعات، برروی دیسك فشرده یا شبكه‌های پیوسته، مورد استفاده قرارگرفته‌اند،  یا اینكه تنها ساختار و عملكردهای آنها به طور نظری مورد بحث قرارگرفته است، یا در بهترین شكل، در قالب پیش نمون[6]  ارائه شده‌اند. از طریق جدول 1 می‌توان دیدگاهی كلان نسبت به مقالات مرتبط منتشر شده در مجلات حوزه كتابداری و اطلاع‌رسانی كه در پایگاه لیزا نمایه شده‌اند بدست آورد.

فایل ورد 34 ص

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

برچسب ها : كاربرد نظامهای خبره هوشمند , بازیابی اطلاعات , ریکاوری اطلاعات , سیستم بازیابی , سیستم ریکاوری

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر